Zemplén infó
2026. június 25, csütörtök - Vilmos

Hírek

2026. Június 24. 19:55, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával - mondta szerdai videóüzenetében Kapitány István.

A gazdasági és energetikai miniszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy 2030-ig az EU támogatásával a mostaninak több mint a tízszeresére nő a szélerőművi kapacitás Magyarországon.

Ez jelentős előrelépés, hiszen a szélerőművek teljesítménye 2016 óta 330 megawattos szinten áll, "gyakorlatilag be volt fagyasztva". Az elmúlt években rendkívül dinamikusan nőtt a zöldenergia-termelés, de ennek döntő részét a naperőművek adták
- tette hozzá.

A tárcavezető szerint a biztonságos energiaellátáshoz több lábon kell állni, a szélerőművek és a naperőművek pedig tökéletesen kiegészítik egymást. Amikor nem süt a nap, borús az idő, vagy épp éjszaka van, a szél továbbra is termelhet energiát, ez teszi erősebbé és kiszámíthatóbbá az egész rendszert.

Első lépésként augusztus 31-én jelenik meg pályázat legalább 700 megawattnyi új szélerőművi kapacitás csatlakoztatására, ami csaknem 1 milliárd euró beruházást jelent Magyarországnak - közölte.

Kapitány István ismertette továbbá, hogy az átláthatóság érdekében a pályázat tervezetének társadalmi egyeztetése július közepén elkezdődik. A tender teljes mértékben versenyalapú, diszkrimináció- és korrupciómentes lesz. 2030-ig összesen 4 gigawatt új szélerőművi beruházásra jelenik meg pályázat, ami körülbelül akkora kapacitás, mint 4 paksi erőműblokk névleges teljesítménye.

A szélerőművek nem folyamatosan termelnek maximális teljesítménnyel, de ez az adat jól mutatja a fejlesztés mértékét - fogalmazott.

Sürgette egyúttal a villamosenergia-hálózat fejlesztését is az új kapacitások csatlakoztatása érdekében, hálózat- és infrastruktúrafejlesztésre uniós forrásból 1,5 milliárd euró juthat.
Az elosztó és átviteli hálózatokat működtető társaságok már most is feszített tempóban dolgoznak az ehhez szükséges fejlesztések előkészítésén - mondta a miniszter.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 25. 19:00, csütörtök | Belföld

Hőség - Harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól

A várható extrém meleg miatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól;

2026. Június 25. 08:39, csütörtök | Belföld

Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást a rendőrség Fonyódon.

2026. Június 25. 07:00, csütörtök | Belföld

Hőség - Magyar Péter: kormányrendeletet fogadtunk el a védelmi tevékenység összehangolására

A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet

2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld

Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.