Hírek
2011. Augusztus 23. 14:41, kedd |
Belföld
Forrás: ELTE Társadalomtudományi Kar
Az amerikaiak a felsőfokú végzettségtől várják a boldogulást
A Gallup friss kutatása szerint az amerikaiak többsége szerint a főiskolai vagy egyetemi végzettség elengedhetetlen a jó álláshoz.
A közvélemény-kutató cég és a Lumina Oktatási Alapítvány közös felmérése szerint a megkérdezett nagykorúak 69 százaléka osztja ezt a nézetet.
A kutatásban arra kérték a válaszadókat, hogy egy ötfokú skálán értékeljék, mennyire értenek egyet az állítással: "a felsőfokú végzettség kulcsfontosságú ahhoz, hogy az ember jó álláshoz jusson ebben az országban". A megkérdezettek 69 százaléka teljesen egyetértett vagy inkább egyetértett, 19 százalék egyet is értett meg nem is, miközben a válaszadók 11 százaléka erősen vagy inkább helytelenítette az állítást.
A májusban készült, és augusztus 18-án publikált felmérés megállapításaival egybecsengenek a Gallup napi szintű adatsorai a foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokról. Ezek szerint az Egyesült Államokban sokkal jobb esélye van a munkaerőpiacon azoknak, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. A diplomások körében a munkanélküliség és az alulfoglalkoztatottság is messze elmarad az országos átlagtól. Miközben a teljes felnőtt népesség körében a munkanélküliség átlagosan 6 százalékos volt 2011 januárjától július végéig, az alulfoglalkoztatottak aránya pedig 19 százalék, addig a felsőfokú végzettséget szerzettek körében csupán 5, illetve 9 százalék körül alakult ez az érték.
A felsőoktatás, továbbtanulás megítélése is inkább a gazdasági szükségszerűségeket tükrözi. A megkérdezettek 53 százaléka szerint a továbbtanulás legfontosabb indoka a jobb pénzkereseti lehetőség, 33 százalékuk szerint pedig a jobb állások megszerzésének reménye. A széleskörű műveltséget, a tájékozottságot és a kritikai gondolkodást csupán a válaszadók 5,3, illetve 1 százaléka nevezte meg legfontosabb indokként.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Ruszin-Szendi Romulusz: a katonák döntöttek
2026. Június 22. 10:00, hétfő | Belföld
Háromra emelkedett a tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma
Háromra emelkedett a szombat éjjeli tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma, ketten a helyszínen vesztették életüket, egy ember pedig a kórházban hunyt el.